Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Witamina B9 to inaczej kwas foliowy.
Występowanie w naturze: surowe ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, żółtka jaj, żółte sery, wątróbka, produkty zbożowe z „grubego” przemiału (głównie żyto).
Rola w organizmie: jest ważnym składnikiem DNA, uczestniczy w syntezie nukleotydów purynowych. Jest wytwarzany przez bakterie przewodu pokarmowego i może być wchłaniany w niewielkim stopniu z okrężnicy. Poza tym dostarczany jest z pożywieniem.
Występowanie niedoboru witaminy B9: przy prawidłowym odżywianiu rzadko dochodzi do niedoboru kwasu foliowego. Może występować przy zaburzeniach trawienia. Niedobór kwasu foliowego występuje także po przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, na skutek braku wchłaniania i przyswajania kwasu foliowego, a także po przyjmowaniu leków takich jak pirymetamina, leki przeciwpadaczkowe (barbiturany, primidon, fenytoina).
Objawy niedoboru: zaburzenia podziałów komórkowych dotyczące przede wszystkim układu krwiotwórczego, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego; biegunka, spadek masy ciała. We wczesnym okresie ciąży może prowadzić do zaburzeń rozwoju cewy nerwowej u maleństwa, a także do rozszczepu kręgosłupa.
Choroby wywołane niedoborem witaminy B9: niedokrwistość megaloblastyczna, w ciąży: zwiększona częstość występowania wad rozwojowych
Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9: dorośli: 0,4 mg a dzieci: 0,03-0,3 mg
Dawka dzienna, przy której nie zaobserwowano szkodliwego wpływu na organizm: 8-16mg