* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Producenci
Opcje przeglądania
Producent
Dostępność
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Witamina B9 to inaczej kwas foliowy.

Występowanie w naturze: surowe ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, żółtka jaj, żółte sery, wątróbka, produkty zbożowe z „grubego” przemiału (głównie żyto).

Rola w organizmie: jest ważnym składnikiem DNA, uczestniczy w syntezie nukleotydów purynowych. Jest wytwarzany przez bakterie przewodu pokarmowego i może być wchłaniany w niewielkim stopniu z okrężnicy. Poza tym dostarczany jest z pożywieniem.

Występowanie niedoboru witaminy B9: przy prawidłowym odżywianiu rzadko dochodzi do niedoboru kwasu foliowego. Może występować przy zaburzeniach trawienia. Niedobór kwasu foliowego występuje także po przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, na skutek braku wchłaniania i przyswajania kwasu foliowego, a także po przyjmowaniu leków takich jak pirymetamina, leki przeciwpadaczkowe (barbiturany, primidon, fenytoina).

Objawy niedoboru: zaburzenia podziałów komórkowych dotyczące przede wszystkim układu krwiotwórczego, niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego; biegunka, spadek masy ciała. We wczesnym okresie ciąży może prowadzić do zaburzeń rozwoju cewy nerwowej u maleństwa, a także do rozszczepu kręgosłupa.

Choroby wywołane niedoborem witaminy B9: niedokrwistość megaloblastyczna, w ciąży: zwiększona częstość występowania wad rozwojowych

Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę B9: dorośli: 0,4 mg a dzieci: 0,03-0,3 mg

Dawka dzienna, przy której nie zaobserwowano szkodliwego wpływu na organizm: 8-16mg

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl