
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, z której możemy otrzymać wiele postaci leku:
- ziółka,
- tabletki,
- nalewki,
- intrakty,
- soki,
- oleje.
Ciekawym jest fakt, że inne związki dziurawca przechodzą do roztworów wodnych (napar, sok), a inne do alkoholowych (nalewki, intrakty). W związku z tym inne właściwości będzie miała herbatka z dziurawca, a inne nalewka.
Napary wodne i soki z dziurawca mają właściwości związane z przewodem pokarmowym - żółciopędne, żółciotwórcze, rozkurczające, a także będą wpływają uszczelniająco na ściany naczyń, jak również mają działanie moczopędne.
Natomiast roztwory alkoholowe dziurawca, takie jak nalewki i intrakty działają przeciwdepresyjnie, psychotonizująco, zmniejszająco napięcie nerwowe, drażliwość, uspokajająco. Hiperycyna przechodząca do roztworów alkoholowych ma także właściwości wirusostatyczne (HIV, Varicella-zoster virus), a hiperforyna - bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe.
Badania naukowe dowodzą dużej skuteczności dziurawca w leczeniu lekkich i średnio ciężkich postaci depresji, przy minimalnych skutkach ubocznych. W przeciwieństwie do syntetycznych leków przeciwdepresyjnych, przy stosowaniu dziurawca nie wzrasta wskaźnik masy ciała (BMI) oraz leki te nie powodują uzależnienia. Stwierdzono także, że długotrwałe stosowanie dziurawca może być przydatne w zapobieganiu nawrotów depresji. Inne badania wskazały, że stosowanie dziurawca może być przydatne w zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bowiem zmniejsza objawy takie jak: irytacja, płaczliwość, napięcie nerwowe, niepokój, zmienność nastroju, bezsenność.
Warto wspomnieć, że dziurawiec może powodować działanie fotouczulające, objawiające się występowaniem plam pigmentowych na skórze, dlatego podczas kuracji nie zaleca się wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Dotyczy to jednak głównie stosowania wyciągów alkoholowych i w postaci tabletek, natomiast osoby pijące jedynie napary z dziurawca raczej nie powinny się obawiać tego działania.
Dziurawiec może też dawać interakcje z lekami. Dzieje się tak, ponieważ związki czynne dziurawca powodują przyspieszenie rozkładu i wydalenia z organizmu niektórych leków. Tak więc nie zaleca się stosowania dziurawca razem z:
- warfaryną,
- cyklosporyną,
- digoksyną,
- teofiliną,
- lekami przeciwpadaczkowymi,
- cytostatykami,
ponieważ może nastąpić obniżenie stężenia tych leków w organizmie i kuracja tymi lekami może nie przynieść pożądanych efektów.
Jak długo stosować dziurawiec?
Badania naukowe wykazały, że czas terapii to zazwyczaj 4 do 6 tygodni, przy czym efekty działania zauważalne są po upływie 10-14 dni.
Propozycja ziołowego wsparcia na depresję
- Przez okres 4-6 tygodni stosujemy dziurawiec w postaci dogodnej dla pacjenta: intrakt, tabletki, kapsułki z pojednyczym zielem dziurawca (dziurawiec z żeń-szeniem)
- Po tym czasie uzupełniamy witaminy oraz makro- i mikroelementy, np. kompleks witamin B + witamina C + witamina D3 (lub D3 z K2 lub vit. ADEK) + cynk + treonian magnezu + krzem + selen
- Po kuracji witaminami powracamy do dziurawca lub innych ziół o działaniu przeciwdepresynym np. szafran albo ekstrakty z konopii CBD/CBG,itp. Warto też zastosować aminokwasy takie jak np. L-tryptofan, i mikroelementy jak np.lit . Można wspomóc się hupercyną, która wykazuje właściwości neuroprotekcyjne i jest skutecznym wsparciem dla mózgu.
- Niezawodne na stres są adaptogeny np. Lawenda i różeniec , żeń-szeń (ampułki, tabletki, kapsułki, nalewka), maca (proszek, kapsułki), ashwagandha (nalewka, tabletki, kapsułki) lub ashwagandha z melisą i magnezem