* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE - FITOTERAPIA

0
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE - FITOTERAPIA

Nadciśnienie tętnicze dotyczy tych z nas, u których kilkukrotny pomiar ciśnienia wykazuje więcej niż 140/90 mmHg. Bezpośrednia przyczyna u większości jest nieznana. Są jednak czynniki, które przyczyniają się do powstania nadciśnienia tętniczego, takie jak:

  • nieprawidłowa dieta,
  • otyłość,
  • napięcie psychiczne,
  • siedzący tryb życia,
  • nadmiar spożycia soli,
  • palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu.

Nadciśnienie tętnicze powoduje z czasem uszkodzenie wszystkich narządów.

Najgroźniejsze skutki nadciśnienia tętniczego to przerost mięśnia sercowego i ścian tętnic, zawał serca, niewydolność serca, pękanie naczyń, udar mózgu, niewydolność nerek.

Oprócz środków farmakologicznych, możemy wiele zrobić sami: wyeliminować czynniki przyczyniające się do nadciśnienia:

  1. Ruch. 10 000 kroków dziennie jest potrzebnemu naszemu organizmowi, aby prawidłowo funkcjonował.

  2. Dieta z małą zawartością soli, z dużą ilością warzyw i kasz, z małą ilością mięsa. Należy walczyć z otyłością.

  3. Używki - tytoń, alkohol, kawa, słodycze – źle wpływają na stan naczyń, w efekcie przyczyniają się do rozwoju miażdżycy i cukrzycy.

Bardzo pomocne w zapobieganiu nadciśnienia są zioła. Należą do nich:

  • Ziele jemioły - wodne i alkoholowe wyciągi z tego ziela powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi

  • Kwiatostan głogu - substancje czynne powodują rozkurcz drobnych tętniczek, zwiększenie przepływu wieńcowego i pośrednie pobudzenie mięśnia sercowego.

  • Owoc głogu - ma zbliżony skład chemiczny do kwiatostanu głogu i takie same zastosowanie

  • Ziele barwinka mniejszego - zawiera alkaloidy indolowe (winkaminę), które powodują rozszerzenie naczyń mózgowych i przez to obniżenie ciśnienia mózgowego krwi. Stosowany przede wszystkim w zaburzeniach krążenia mózgowego.  

  • Ziele serdecznika - ma właściwości uspokajające i hipotensyjne oraz łagodne działanie nasercowe, zmniejsza częstość skurczów mięśnia sercowego.

  • Czosnek - zmniejsza napięcie małych naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie tętnicze krwi; dodatkowo hamuje odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń i zmniejsza stężenie frakcji LDL w surowicy, a podwyższa stężenie frakcji HDL cholesterolu, działa antyagregacyjnie

  • Ziele ruty - zawiera rutozyd, który wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza ich kruchość i przepuszczalność.

  • Korzeń kozłka - kwas walerenowy zawarty w korzeniu kozłka ma działanie rozkurczające i przez to zmniejszające napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, ponadto działa uspokajająco

  • Owoc róży - flawonoidy występujące w owocu róży działają przeciwwolnorodnikowo i stabilizująco na ściany naczyń włosowatych, zmniejszają kruchość ścian naczyń włosowatych i ich przepuszczalność

  • owoc aminka egipskiego - kelina i wisnagina zawarte w tym surowcu działają rozkurczająco na naczynia nerkowe i wieńcowe oraz polepszają ukrwienie mięśnia sercowego

Można stosować zioła pojedynczo, ale najlepiej łączyć je w zestawy. Wtedy wykazują działanie synergiczne, np. mieszanka na nadciśnienie tętnicze O. Klimuszki, Cordaflos (Kwiatostan głogu, liść melisy, ziele serdecznika, ziele skrzypu, kwiat lawendy), Cardiobonisan (Ziele nawłoci, kwiatostan głogu, liść melisy, ziele serdecznika, korzeń kozłka lekarskiego, ziele rdestu ptasiego, szyszka chmielu).

Można pić zioła w postaci nalewek, o mocniejszym działaniu, jak np. Ekstrakt ziołowy z jemioły lub Cardiobonisol (mieszanka trzech nalewek: z liści miłorzębu, kwiatostanu głogu i liści karczocha).

Również warto wspomagać się takimi preparatami jak koenzym Q10, który wzmacnia pracę mięśnia sercowego, chroni śródbłonek naczyń krwionośnych i pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

Komentarze do wpisu (0)

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl