* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Producenci

Witamina B12 to inaczej cyjanokobalamina. Jest przekształcana w organizmie do aktywnych postaci 5'-deoksy-adenozylo-kobalaminy i metylokobalaminy (tzw. koenzymy witaminy B12). Stąd podaje się preparaty zawierające od razu aktywną postać metylokobalaminy.

Rola w organizmie: biosynteza zasad purynowych i pirymidynowych, synteza kwasów tłuszczowych, synteza metioniny z homocysteiny, tworzenie osłonek mielinowych w układzie nerwowym, niezbędna do prawidłowego odzyskiwania kwasu tetrahydrofoliowego z kwasu N-metylotetrahydrofoliowego.

Występowanie w naturze: surowe ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, żółtka jaj, żółte sery, wątróbka, produkty zbożowe z „grubego” przemiału (głównie żyto).

Występowanie niedoboru witaminy B12 powoduje wtórny niedobór kwasu foliowego w niedokrwistości złośliwej, nieprawidłowe tworzenie krwinek czerwonych, powstawanie wybrakowanych osłonek mielinowych.

Objawy niedoboru: ciężkie neurologiczne objawy ubytkowe (powrózkowe zwyrodnienie rdzenia), zanik błony śluzowej w przewodzie pokarmowym.

Choroby wywołane niedoborem witaminy B12: niedokrwistość złośliwa.

Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12: dorośli: 3 mikrogramy, a dzieci: 0,5-3 mikrogramów

Dawka dzienna, przy której nie zaobserwowano szkodliwego wpływu na organizm: 1000 mikrogram.

do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl