* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Producenci
Opcje przeglądania

Witamina B12 to inaczej cyjanokobalamina. Jest przekształcana w organizmie do aktywnych postaci 5'-deoksy-adenozylo-kobalaminy i metylokobalaminy (tzw. koenzymy witaminy B12). Stąd podaje się preparaty zawierające od razu aktywną postać metylokobalaminy.

Rola w organizmie: biosynteza zasad purynowych i pirymidynowych, synteza kwasów tłuszczowych, synteza metioniny z homocysteiny, tworzenie osłonek mielinowych w układzie nerwowym, niezbędna do prawidłowego odzyskiwania kwasu tetrahydrofoliowego z kwasu N-metylotetrahydrofoliowego.

Występowanie w naturze: surowe ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, żółtka jaj, żółte sery, wątróbka, produkty zbożowe z „grubego” przemiału (głównie żyto).

Występowanie niedoboru witaminy B12 powoduje wtórny niedobór kwasu foliowego w niedokrwistości złośliwej, nieprawidłowe tworzenie krwinek czerwonych, powstawanie wybrakowanych osłonek mielinowych.

Objawy niedoboru: ciężkie neurologiczne objawy ubytkowe (powrózkowe zwyrodnienie rdzenia), zanik błony śluzowej w przewodzie pokarmowym.

Choroby wywołane niedoborem witaminy B12: niedokrwistość złośliwa.

Średnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12: dorośli: 3 mikrogramy, a dzieci: 0,5-3 mikrogramów

Dawka dzienna, przy której nie zaobserwowano szkodliwego wpływu na organizm: 1000 mikrogram.

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl