* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mikroorganizmy w kosmetykach - co to jest?

0

Bakterie w jelitach, na skórze...

Około 2 kg ciężaru naszego ciała stanowią BAKTERIE. Zasiedlają one różne układy naszego ciała. Są to bakterie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu tzw. bakterie probiotyczne. Najwięcej bakterii probiotycznych znajduje się w jelitach. Jednak pierwszym organem naszego ciała, który styka się ze światem zewnętrznym, jest nasza skóra. Skóra, a właściwie warstwa naskórkowa, jest bogata w swoją florę bakteryjną, która konkuruje ze szkodliwymi bakteriami, z którymi stykamy się na co dzień. Odpowiednia równowaga między różnymi szczepami bakterii naskórka jest ważna w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania całej skóry. Choroby skóry, dermatozy, AZS, częste opalanie mogą powodować zaburzenie tej równowagi.

Co to są probiotyki?

Zgodnie z definicją WHO probiotyki są produktami zawierającymi ściśle określone, żywe drobnoustroje, które po zastosowaniu w odpowiednich ilościach wpływają na mikroflorę organizmu gospodarza i wywierają korzystne działanie zdrowotne (1). Zatem probiotykami są zarówno bakterie (większość z rodzaju bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium) jak i inne mikroorganizmy (niepatogenne grzyby Saccharomyces boulardii) (2). W związku z faktem, że bakterie to też mikroorganizmy w piśmiennictwie stosuje się zamiennie wyrażenia: probiotyki, mikroorganizmy, bakterie probiotyczne, bakterie dobroczynne, „dobre” bakterie, „korzystne” mikroorganizmy; mając na myśli wyżej wymienione przeze mnie Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp., Saccharomyces boulardii. Źródłem probiotyków występujących w naturze są produkty fermentowane np. jogurt, kefir. Ze względu na wieloletnie zastosowanie w produktach spożywczych oraz udokumentowane bezpieczeństwo stosowania szczepy Lactobacillus spp. i Bi!dobacterium spp. zostały powszechnie uznane za bezpieczne dla ludzi i posiadają status GRAS („generally regarded as safe”) (3).

Działanie mikroorganizmów probiotycznych

Przebadano i udokumentowano korzystne działanie probiotyków stosowanych wewnętrznie (w kapsułkach, w płynach) na stan błony śluzowej jelit, poprawę czynności jelit w przewlekłych jak i ostrych chorobach zapalnych przewodu pokarmowego (np. stosowanie symbiotyków w czasie ostrych biegunek wirusowych, w zespole jelita drażliwego, ochronne działanie probiotyków na śluzówkę jelit podczas kuracji antybiotykami). Obecnie brakuje dużych badań naukowych z randomizacją potwierdzających skuteczność preparatów z mikroorganizmami stosowanymi zewnętrznie. Mimo to od około 5 lat kosmetyki probiotyczne stanowią nowy nurt w kosmetologii. Według ich producentów i wykonywanych niewielkich badań naukowych tego typu preparaty szybko przywracają odpowiedni stan flory bakteryjnej skóry, dzięki temu mają wyjątkowe właściwości regenerujące. Od lat na oparzenia słoneczne stosuje się kefir lub zsiadłe mleko, właśnie ze względu na zawarte w nich duże ilości bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus sp.).

Coraz więcej lekarzy zajmuje stanowisko, że stosowane w kremach lub maściach mikroorganizmy uzupełniają swoistą "tarczę" chroniącą przed innymi szkodliwymi bakteriami. Działanie dobroczynnych bakterii to nie tylko konkurencja z bakteriami szkodliwymi, ale także produkcja substancji działających antybakteryjnie (4). Ponadto probiotyki mają hamować odpowiedź immunologiczną i w efekcie zmniejszać stan zapalny w skórze (stąd zainteresowanie wpływu probiotyków na AZS ).

Probiotyki w kosmetykach

Kosmetyki z mikroorganizmami mogą być polecane dla każdego, do codziennego użytku, w szczególności dla osób z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry, narażonych na promieniowanie słoneczne, po zabiegach kosmetycznych, itp.

opracowała: lek. Dorota Skwira-Rutkowska

Piśmiennictwo:
1. FAO/WHO Report (2001). Health and Nutritional Properties Probiotics in Food including Powder Milk with Live Lactic Acid Bacteria. Cordoba, Argentina, 1-4 October 2001.
2. Kaminska E. Effectiveness and safty of probiotics in childrenon the basis of clinical trials. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2012, XVI, 3, 240-251.
3. Klaenhammer T.R.: Probiotic bacteria: today and tomorrow. J. Nutr. 2000. 130, 415S-416S.
4. Adamczyk M.: Probiotyki - nowe możliwości w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, www.dermatologia-praktyczna.pl

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl