* dawniej Ziołowa Apteka (ziolowaapteka.pl)!
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Zioła w cukrzycy

2

Zioła w cukrzycy

Dawniej w leczeniu praktycznie każdej choroby stosowano zioła. Opierano się na tradycjach ludowych i intuicji osób przepisujących ziołowe preparaty. Skuteczność niektórych z dawnych metod leczniczych potwierdza się obecnie w badaniach naukowych. Sztandarowym przykładem jest rutwica lekarska  (Galega officinalis), która stosowana jest od setek lat. Substancją działającą hipoglikemizująco jest galegina (guanidyna). Wyizolowana z rutwicy w 1916 r. przez Watanabe (USA) galegina stała się substancją wyjściową do metforminy, która na dzień dzisiejszy jest najczęściej stosowanym w leczeniu cukrzycy lekiem doustnym na całym świecie!

Kolejnym ziołem dość często stosowanym u diabetyków jest morwa biała (Morus alba). Badania doświadczalne na zwierzętach wykazały, że stosowanie morwy białej (w formie ekstraktu z liści) obniża stężenie glukozy, działa antyoksydacyjnie oraz redukuje ciśnienie tętnicze.

Ciekawe działanie ma gurmar (Gymnema Sylvestere). Pijąc odwar z tej rośliny na kilka kwadransów utracimy zdolność rozróżniania słodkiego smaku i łaknienia słodkich pokarmów. Kwasy gymnemowe, jak wykazano w obiektywnych badaniach, wykazują działanie hamujące wchłanianie glukozy i blokujące odczuwanie słodkiego smaku. Gymnema syl. w swojej budowie ma składowe o strukturze zbliżonej do struktury cząsteczek glukozy. Dzięki temu blokują odpowiednie "glukozowe" receptory kubków smakowych oraz receptory decydujące o wchłanianiu glukozy w jelicie cienkim. Badania na ludziach wykazały także zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę u chorych na cukrzycę stosujących Gymnema syl. przez kilka miesięcy.

Przeprowadzono wiele badań nad cynamonem. Zaobserwowano, że podawanie kory cynamonu może obniżać stężenie glukozy w surowicy, trój glicerydów, LDL-cholesterolu i regulować ciśnienie tętnicze. Autorzy sugerowali, że uwzględnienie cynamonu w diecie osób chorych na cukrzycę typu 2 może się przyczynić do poprawy wyrównania cukrzycy oraz redukcji czynników ryzyka chorób układu krążenia

Biała fasola natomiast obniża poziom glukozy w surowicy poprzez hamowanie wchłaniania węglowodanów z jelit (czyli działanie podobne do leku akarbozy i do liści morwy białej). W pewnym badaniu ciekawym efektem po ośmiu tygodniach terapii oprócz redukcji masy ciała była trzykrotna redukcja poziomu trójglicerydów.

Inne zioła wykazujące korzystne działanie w cukrzycy to korzeń żeń-szenia, nasiona kozieradki, liść pokrzywy, oraz zioła poprawiające ukrwienie tj. liść miłorzębu japońskiego, owoc borówki czernicy.

Prawidłowa strategia stabilizacji poziomu glukozy powinna polegać na łączeniu ziół w mieszanki.

Na koniec dodam, że zioła służą i są pomocne w leczeniu chorób przewlekłych, ale nie należy odstawiać leków bez zgody lekarza i przechodzić na „swoje sposoby”, bo takim działaniem można bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Zioła mają szczególne znaczenie w leczeniu stanów przed-chorobowych, np. w stanie przedcukrzycowym, kiedy glikemie są już nieprawidłowe, ale jeszcze nie spełniają kryteriów cukrzycy.

Komentarze do wpisu (2)

9 lutego 2017

Czy może podać pani przykład mieszanki ziołowej?

7 marca 2017

Proponuję mieszanki ziołowe wg Klimuszki. Klimuszko ma 2 mieszanki, w okresie letnim proponuję nie stosować dziurawca (ze względu na właściwości fotouczulające), więc w okresie wiosna-lato odpowiednia będzie mieszanka na cukrzycę A. Bardzo dobrym zestawem jest również DIABETOFRATIN FORTE - od Bonifratrów. Można skompletować sobie samemu taką mieszankę ziół jaką w składzie ma Diabetofratin. Warto też zainteresować się preparatem PROSUGAR® DUOLIFE, który ma w sobie ekstrakty z ziół (mocniejsze działanie) i również ma bardzo dobry skład, wg mnie najlepszy z dostępnych obecnie na rynku suplementów na cukrzycę pomocnych w obniżaniu cukru. Pozdrawiam

Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl