* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Zioła w cukrzycy

2

Zioła w cukrzycy

Dawniej w leczeniu praktycznie każdej choroby stosowano zioła. Opierano się na tradycjach ludowych i intuicji osób przepisujących ziołowe preparaty. Skuteczność niektórych z dawnych metod leczniczych potwierdza się obecnie w badaniach naukowych. Sztandarowym przykładem jest rutwica lekarska  (Galega officinalis), która stosowana jest od setek lat. Substancją działającą hipoglikemizująco jest galegina (guanidyna). Wyizolowana z rutwicy w 1916 r. przez Watanabe (USA) galegina stała się substancją wyjściową do metforminy, która na dzień dzisiejszy jest najczęściej stosowanym w leczeniu cukrzycy lekiem doustnym na całym świecie!

Kolejnym ziołem dość często stosowanym u diabetyków jest morwa biała (Morus alba). Badania doświadczalne na zwierzętach wykazały, że stosowanie morwy białej (w formie ekstraktu z liści) obniża stężenie glukozy, działa antyoksydacyjnie oraz redukuje ciśnienie tętnicze.

Ciekawe działanie ma gurmar (Gymnema Sylvestere). Pijąc odwar z tej rośliny na kilka kwadransów utracimy zdolność rozróżniania słodkiego smaku i łaknienia słodkich pokarmów. Kwasy gymnemowe, jak wykazano w obiektywnych badaniach, wykazują działanie hamujące wchłanianie glukozy i blokujące odczuwanie słodkiego smaku. Gymnema syl. w swojej budowie ma składowe o strukturze zbliżonej do struktury cząsteczek glukozy. Dzięki temu blokują odpowiednie "glukozowe" receptory kubków smakowych oraz receptory decydujące o wchłanianiu glukozy w jelicie cienkim. Badania na ludziach wykazały także zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę u chorych na cukrzycę stosujących Gymnema syl. przez kilka miesięcy.

Przeprowadzono wiele badań nad cynamonem. Zaobserwowano, że podawanie kory cynamonu może obniżać stężenie glukozy w surowicy, trój glicerydów, LDL-cholesterolu i regulować ciśnienie tętnicze. Autorzy sugerowali, że uwzględnienie cynamonu w diecie osób chorych na cukrzycę typu 2 może się przyczynić do poprawy wyrównania cukrzycy oraz redukcji czynników ryzyka chorób układu krążenia

Biała fasola natomiast obniża poziom glukozy w surowicy poprzez hamowanie wchłaniania węglowodanów z jelit (czyli działanie podobne do leku akarbozy i do liści morwy białej). W pewnym badaniu ciekawym efektem po ośmiu tygodniach terapii oprócz redukcji masy ciała była trzykrotna redukcja poziomu trójglicerydów.

Inne zioła wykazujące korzystne działanie w cukrzycy to korzeń żeń-szenia, nasiona kozieradki, liść pokrzywy, oraz zioła poprawiające ukrwienie tj. liść miłorzębu japońskiego, owoc borówki czernicy.

Prawidłowa strategia stabilizacji poziomu glukozy powinna polegać na łączeniu ziół w mieszanki.

Na koniec dodam, że zioła służą i są pomocne w leczeniu chorób przewlekłych, ale nie należy odstawiać leków bez zgody lekarza i przechodzić na „swoje sposoby”, bo takim działaniem można bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Zioła mają szczególne znaczenie w leczeniu stanów przed-chorobowych, np. w stanie przedcukrzycowym, kiedy glikemie są już nieprawidłowe, ale jeszcze nie spełniają kryteriów cukrzycy.

Komentarze do wpisu (2)

9 lutego 2017

Czy może podać pani przykład mieszanki ziołowej?

7 marca 2017

Proponuję mieszanki ziołowe wg Klimuszki. Klimuszko ma 2 mieszanki, w okresie letnim proponuję nie stosować dziurawca (ze względu na właściwości fotouczulające), więc w okresie wiosna-lato odpowiednia będzie mieszanka na cukrzycę A. Bardzo dobrym zestawem jest również DIABETOFRATIN FORTE - od Bonifratrów. Można skompletować sobie samemu taką mieszankę ziół jaką w składzie ma Diabetofratin. Warto też zainteresować się preparatem PROSUGAR® DUOLIFE, który ma w sobie ekstrakty z ziół (mocniejsze działanie) i również ma bardzo dobry skład, wg mnie najlepszy z dostępnych obecnie na rynku suplementów na cukrzycę pomocnych w obniżaniu cukru. Pozdrawiam

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl