* dawniej Ziołowa Apteka (ZiolowaApteka.pl)
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Pierzga i pyłek kwiatowy

2

Wstęp

Opisując prozdrowotne działanie pyłku kwiatowego i pierzgi oprę się na dwóch publikacjach wybitnych znawców apiterapii prof. dr hab. n.farm. Bogdana Kędzi i mgr. Farm. Elżbiety Hołderny-Kędzi: „Pyłek kwiatowy i pierzga w lecznictwie klinicznym” (2010) i „Leczenie chorób wewnętrznych ogólnie dostępnymi produktami pszczelimi w świetle badań klinicznych” (2008) oraz na broszurkach ks. dr Eugeniusza Marciniaka wydanych przez fundację HUMANA DIVINIS o pyłku kwiatowym o pierzdze.

Pyłek kwiatowy

...to męskie komórki rozrodcze kwiatów powstające w pylnikach roślin nasiennych. Są one wyposażone w składniki niezbędne do przetrwania gatunku oraz szereg składników odżywczych. Stąd wielorakie właściwości prozdrowotne pyłku kwiatowego i, otrzymywanej z niego przez procesy fermentacji, pierzgi.

Właściwości odżywcze

15-dniowemu badaniu poddano trzydziestu alpinistów, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa licząca 20 osób otrzymywała 45g granulatu z obnóży pszczelich (odpowiednik 35g pyłku kwiatowego) na dobę, natomiast druga grupa, licząca 10 osób nie otrzymywała pyłku (grupa kontrolna). Po 15 dniach w grupie osób otrzymujących pyłek stwierdzono statystycznie znamienny wzrost hematokrytu, hemoglobiny, średniej zawartości hemoglobiny w krwinkach czerwonych oraz liczby krwinek czerwonych i białych w stosunku do wartości wartości wyjściowych (sprzed badania) u tych osób. Natomiast w grupie kontrolnej wszystkie te wartości uległy obniżeniu w stosunku do wartości wyjściowych. Ponadto przez cały okres badania grupa alpinistów otrzymujących pyłek była w lepszej kondycji fizycznej od grupy kontrolnej oraz nie stwierdzono u nich spadku masy ciała, co miało miejsce w grupie kontrolnej.

Właściwości przeciwmiażdżycowe

Badaniami objęto 53 osoby z miażdżycą, których obserwowano podając im mieszaninę pyłku w miodzie w stosunku 2:10. Zastosowano miesięczną kurację, w której podawano 2 łyżki mieszaniny raz dziennie przed posiłkiem, po czym zrobiono 3 miesiące przerwy, a następnie powtórzono miesięczną kurację. Po zakończonym badaniu wskaźniki metabolizmu lipidowego uległy poprawie: poziom lipidów obniżył się o 15,3%, cholesterolu całkowitego o 23,7%, a poziom fosfolipidów wzrósł o 22,2%. Współczynnik zmian miażdżycowych obniżył się o 43,5%.

Właściwości uodparniające (wzmacniające siły obronne organizmu)

Badano dużą grupę poborowych podając im 1-3 tabletek dziennie preparatu o nazwie Cernilton zawierającego 30mg wodnego wyciągu i 3 mg etanolowego wyciągu pyłku kwiatowego w 1 tabletce. Poborowi otrzymujący preparat zapadali na tzw. chorobę przeziębieniową 3 razy rzadziej od grupy poborowych nieotrzymujących preparatu.

Inni naukowcy pochylili się nad sportowcami badając u nich odpowiedź immunologiczną na przyjmowanie mieszaniny pyłku w miodzie. U badanych określono poziom limfocytów T (odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną organizmu) w surowicy przed badaniem oraz po badaniu. Poziom limfocytów T u badanych wzrósł o 36,2% po 4 tygodniach w stosunku do wartości wyjściowych, a po 8 tygodniach podawania mieszaniny – o 71,1%.
Właściowości poprawiające wskaźniki krwi

Dobre wyniki badań uzyskano poddając działaniu pierzgi chorych na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Badaniu poddano 20 chorych (w tym 9 dzieci i 11 dorosłych), którym podawano pierzgę w ilości: dzieci- 1/3 do 1/2 łyżeczki w zależności od wieku, dorośli – 1 łyżeczka 3 razy dziennie. Po miesięcznej terapii 55% chorych uległo całkowitemu wyleczeniu lub odczuło wyraźną poprawę. Stwierdzono u nich wzrost liczby krwinek czerwonych o 37,5%, hemoglobiny o 26,7% i indeksu barwnego o 13,3%. OB zmniejszyło się o 58%. Pierzga może też z powodzeniem być stosowana jako uzupełnienie leczenia niedokrwistości stosowanymi powszechnie lekami.

Inne właściwości

Podczas badań nad pyłkiem kwiatowym i pierzgą zauważono ich korzystny wpływ w leczeniu niektórych chorób serca, m.in. choroby niedokrwiennej, nadciśnienia tętniczego i zapalenia mięśnia sercowego, a także chorób przewodu pokarmowego, gruczołu krokowego u mężczyzn, zespołu klimakteryjnego u kobiet oraz wiele innych.

Jak dawkować pyłek kwiatowy i pierzgę?

Według wskazań ks. dr Eugeniusza Marciniaka, mistrza pszczelarskiego i wybitnego znawcy pszczelarstwa, musimy rozróżnić podawanie profilaktyczne i lecznicze pyłku lub pierzgi. I tak:

Pyłek kwiatowy:

Płaska łyżeczka od herbaty pyłku waży 5g (wg B. Kędzi 6g), natomiast łyżka stołowa to w przybliżeniu 12g (wg B. Kędzi).

Dawka profilaktyczna (zapobieganie przed chorobą):
dorośli (o masie 60-75kg): 15-20g
dzieci małe (nie określa się dokładnego wieku): 1/3 dawki dla dorosłego
dzieci większe: 1/2 dawki dla dorosłego
Dawka lecznicza (przy istniejącym schorzeniu)
dorośli: 40-50g na dobę, podawane w 3 porcjach
dzieci: jak wyżej

Trzeba wiedzieć, że pyłek w postaci sypkiej jest przyswajany przez organizm tylko w około 10-15%, natomiast po rozdrobnieniu ziaren lub ich napęcznieniu jego przyswajalność wzrasta od 60-80% (B. Kędzia). Dlatego dobrze jest przed spożyciem zalać pyłek wodą, mlekiem lub jogurtem na co najmniej 3 godziny. Ponadto dodatek miodu zwiększa przyswajanie pyłku. W dawkach profilaktycznych można więc zalać 3 płaskie łyżeczki pyłku z łyżką miodu zimną lub letnią wodą i odstawić na 3 godziny lub całą noc. Tak przyrządzoną miksturę, po dodaniu niewielkiej ilości ciepłej wody, należy przyjmować na 20-30 min przed posiłkiem na czczo. Jeżeli przyjmujemy pyłek w dawkach leczniczych 3 razy dziennie, od ostatniego posiłku powinno upłynąć 2-2,5 godziny.

Pierzga:

Kopiasta łyżeczka od herbaty pierzgi waży ok 15g.

Dawka profilaktyczna pierzgi dla dorosłego (o masie ciała 60-70kg) to 15g, czyli 1 kopiasta łyżeczka od herbaty.
Dawki lecznicze, w zależności od ciężkości schorzenia to 2-3 łyżeczki pierzgi 3-4 razy na dobę w odstępach kilkugodzinnych. Pierwszą dwakę przyjmujemy na czczo, a kolejne po upływie 2-2,5 godzin od ostatniego posiłku.

Pierzga podobnie jak pyłek kwiatowy jest lepiej przyswajalna przez organizm po zmieszaniu jej z miodem, zalaniu wodą i odstawieniu na kilka godzin. Po odstaniu należy wypić i zjeść całą zawartość naczynia.

Komentarze do wpisu (2)

4 listopada 2016

Ciekawy artykuł. Moja córka 2,5 letnia nie chce pić pyłku, ale uwielbia jeść go na sucho, mówi, że to są jej kuleczki. Często chce jeść tego dużo, nawet 3-4 łyżki, ale w związku, że na sypko pyłek się o wiele gorzej przyswaja to chyba go nie przedawkujemy :)

8 listopada 2016

Interesujący wykład, okazuje się że pyłek i pierzga mają wszechstronne zastosowanie. Mam w domu pyłek i po prostu zjadałem go, a teraz jestem bogatszy o tą wiedzę, że trzeba go rozpuszczać w wodzie z miodem i w jakich dawkach. Czy może wystąpić uczulenie na propolis i pierzgę?

Informacja dotycząca każdego produktu
Uwaga! Zgodnie z prawem UE informacje na temat właściwości suplementu diety oraz jego składników nie mogą sugerować właściwości leczniczych i efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych jak również nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości. Niniejszym informujemy, że produkt(y) widoczny(e) na tej stronie nie leczy(ą), nie zapobiega(ją) chorobom i nie wywołuje(ą) efektów fizjologicznych charakterystycznych dla produktów leczniczych.
Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl