* dawniej Ziołowa Apteka (ziolowaapteka.pl)!
przejdź do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Pierzga i pyłek kwiatowy

2

Wstęp

Opisując prozdrowotne działanie pyłku kwiatowego i pierzgi oprę się na dwóch publikacjach wybitnych znawców apiterapii prof. dr hab. n.farm. Bogdana Kędzi i mgr. Farm. Elżbiety Hołderny-Kędzi: „Pyłek kwiatowy i pierzga w lecznictwie klinicznym” (2010) i „Leczenie chorób wewnętrznych ogólnie dostępnymi produktami pszczelimi w świetle badań klinicznych” (2008) oraz na broszurkach ks. dr Eugeniusza Marciniaka wydanych przez fundację HUMANA DIVINIS o pyłku kwiatowym o pierzdze.

Pyłek kwiatowy

...to męskie komórki rozrodcze kwiatów powstające w pylnikach roślin nasiennych. Są one wyposażone w składniki niezbędne do przetrwania gatunku oraz szereg składników odżywczych. Stąd wielorakie właściwości prozdrowotne pyłku kwiatowego i, otrzymywanej z niego przez procesy fermentacji, pierzgi.

Właściwości odżywcze

15-dniowemu badaniu poddano trzydziestu alpinistów, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa licząca 20 osób otrzymywała 45g granulatu z obnóży pszczelich (odpowiednik 35g pyłku kwiatowego) na dobę, natomiast druga grupa, licząca 10 osób nie otrzymywała pyłku (grupa kontrolna). Po 15 dniach w grupie osób otrzymujących pyłek stwierdzono statystycznie znamienny wzrost hematokrytu, hemoglobiny, średniej zawartości hemoglobiny w krwinkach czerwonych oraz liczby krwinek czerwonych i białych w stosunku do wartości wartości wyjściowych (sprzed badania) u tych osób. Natomiast w grupie kontrolnej wszystkie te wartości uległy obniżeniu w stosunku do wartości wyjściowych. Ponadto przez cały okres badania grupa alpinistów otrzymujących pyłek była w lepszej kondycji fizycznej od grupy kontrolnej oraz nie stwierdzono u nich spadku masy ciała, co miało miejsce w grupie kontrolnej.

Właściwości przeciwmiażdżycowe

Badaniami objęto 53 osoby z miażdżycą, których obserwowano podając im mieszaninę pyłku w miodzie w stosunku 2:10. Zastosowano miesięczną kurację, w której podawano 2 łyżki mieszaniny raz dziennie przed posiłkiem, po czym zrobiono 3 miesiące przerwy, a następnie powtórzono miesięczną kurację. Po zakończonym badaniu wskaźniki metabolizmu lipidowego uległy poprawie: poziom lipidów obniżył się o 15,3%, cholesterolu całkowitego o 23,7%, a poziom fosfolipidów wzrósł o 22,2%. Współczynnik zmian miażdżycowych obniżył się o 43,5%.

Właściwości uodparniające (wzmacniające siły obronne organizmu)

Badano dużą grupę poborowych podając im 1-3 tabletek dziennie preparatu o nazwie Cernilton zawierającego 30mg wodnego wyciągu i 3 mg etanolowego wyciągu pyłku kwiatowego w 1 tabletce. Poborowi otrzymujący preparat zapadali na tzw. chorobę przeziębieniową 3 razy rzadziej od grupy poborowych nieotrzymujących preparatu.

Inni naukowcy pochylili się nad sportowcami badając u nich odpowiedź immunologiczną na przyjmowanie mieszaniny pyłku w miodzie. U badanych określono poziom limfocytów T (odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną organizmu) w surowicy przed badaniem oraz po badaniu. Poziom limfocytów T u badanych wzrósł o 36,2% po 4 tygodniach w stosunku do wartości wyjściowych, a po 8 tygodniach podawania mieszaniny – o 71,1%.
Właściowości poprawiające wskaźniki krwi

Dobre wyniki badań uzyskano poddając działaniu pierzgi chorych na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Badaniu poddano 20 chorych (w tym 9 dzieci i 11 dorosłych), którym podawano pierzgę w ilości: dzieci- 1/3 do 1/2 łyżeczki w zależności od wieku, dorośli – 1 łyżeczka 3 razy dziennie. Po miesięcznej terapii 55% chorych uległo całkowitemu wyleczeniu lub odczuło wyraźną poprawę. Stwierdzono u nich wzrost liczby krwinek czerwonych o 37,5%, hemoglobiny o 26,7% i indeksu barwnego o 13,3%. OB zmniejszyło się o 58%. Pierzga może też z powodzeniem być stosowana jako uzupełnienie leczenia niedokrwistości stosowanymi powszechnie lekami.

Inne właściwości

Podczas badań nad pyłkiem kwiatowym i pierzgą zauważono ich korzystny wpływ w leczeniu niektórych chorób serca, m.in. choroby niedokrwiennej, nadciśnienia tętniczego i zapalenia mięśnia sercowego, a także chorób przewodu pokarmowego, gruczołu krokowego u mężczyzn, zespołu klimakteryjnego u kobiet oraz wiele innych.

Jak dawkować pyłek kwiatowy i pierzgę?

Według wskazań ks. dr Eugeniusza Marciniaka, mistrza pszczelarskiego i wybitnego znawcy pszczelarstwa, musimy rozróżnić podawanie profilaktyczne i lecznicze pyłku lub pierzgi. I tak:

Pyłek kwiatowy:

Płaska łyżeczka od herbaty pyłku waży 5g (wg B. Kędzi 6g), natomiast łyżka stołowa to w przybliżeniu 12g (wg B. Kędzi).

Dawka profilaktyczna (zapobieganie przed chorobą):
dorośli (o masie 60-75kg): 15-20g
dzieci małe (nie określa się dokładnego wieku): 1/3 dawki dla dorosłego
dzieci większe: 1/2 dawki dla dorosłego
Dawka lecznicza (przy istniejącym schorzeniu)
dorośli: 40-50g na dobę, podawane w 3 porcjach
dzieci: jak wyżej

Trzeba wiedzieć, że pyłek w postaci sypkiej jest przyswajany przez organizm tylko w około 10-15%, natomiast po rozdrobnieniu ziaren lub ich napęcznieniu jego przyswajalność wzrasta od 60-80% (B. Kędzia). Dlatego dobrze jest przed spożyciem zalać pyłek wodą, mlekiem lub jogurtem na co najmniej 3 godziny. Ponadto dodatek miodu zwiększa przyswajanie pyłku. W dawkach profilaktycznych można więc zalać 3 płaskie łyżeczki pyłku z łyżką miodu zimną lub letnią wodą i odstawić na 3 godziny lub całą noc. Tak przyrządzoną miksturę, po dodaniu niewielkiej ilości ciepłej wody, należy przyjmować na 20-30 min przed posiłkiem na czczo. Jeżeli przyjmujemy pyłek w dawkach leczniczych 3 razy dziennie, od ostatniego posiłku powinno upłynąć 2-2,5 godziny.

Pierzga:

Kopiasta łyżeczka od herbaty pierzgi waży ok 15g.

Dawka profilaktyczna pierzgi dla dorosłego (o masie ciała 60-70kg) to 15g, czyli 1 kopiasta łyżeczka od herbaty.
Dawki lecznicze, w zależności od ciężkości schorzenia to 2-3 łyżeczki pierzgi 3-4 razy na dobę w odstępach kilkugodzinnych. Pierwszą dwakę przyjmujemy na czczo, a kolejne po upływie 2-2,5 godzin od ostatniego posiłku.

Pierzga podobnie jak pyłek kwiatowy jest lepiej przyswajalna przez organizm po zmieszaniu jej z miodem, zalaniu wodą i odstawieniu na kilka godzin. Po odstaniu należy wypić i zjeść całą zawartość naczynia.

Komentarze do wpisu (2)

4 listopada 2016

Ciekawy artykuł. Moja córka 2,5 letnia nie chce pić pyłku, ale uwielbia jeść go na sucho, mówi, że to są jej kuleczki. Często chce jeść tego dużo, nawet 3-4 łyżki, ale w związku, że na sypko pyłek się o wiele gorzej przyswaja to chyba go nie przedawkujemy :)

8 listopada 2016

Interesujący wykład, okazuje się że pyłek i pierzga mają wszechstronne zastosowanie. Mam w domu pyłek i po prostu zjadałem go, a teraz jestem bogatszy o tą wiedzę, że trzeba go rozpuszczać w wodzie z miodem i w jakich dawkach. Czy może wystąpić uczulenie na propolis i pierzgę?

Czy chcesz dowiedzieć się
o naszych promocjach?
do góry
ZIOLOWA.pl, dawniej Ziolowa Apteka - ziolowaapteka.pl
Centrum Zielarsko-Medyczne Osłowska-Skwira-Talarek sp.j.
ul. Wojska Polskiego 45C-D, 87-100 Toruń
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl